הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש יולי 2014 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 6 ספרים
 החמלה והזעם

החמלה והזעם
מאת: גלעד מורג

ספרו המקיף של גלעד מורג מתאר ביד נדיבה ובוטחת את המעשה הספרותי והפוליטי של א"ב יהושע, המלווה את חייהם של הקוראים העבריים מאז שנות השישים של המאה הקודמת. הוא מציג את יצירתו של יהושע על כל אגפיה וסעיפיה, ובכך מצליח להעמיד בפנינו תמונה בהירה ודינאמית של העיקר האידיאי העולה מכתביו של סופר, שמפליא לתאר את הקיום הישראלי המודרני על שלל בעיותיו ומתחיו. מורג מזמין את קוראיו לחוות מחדש את יצירתו של יהושע בכללותה, ומציע חתך היסטורי-ספרותי הנפתח בסיפוריו האלגוריים, עובר דרך הרומנים הריאליסטיים הגדולים, ומסתיים בחסד ספרדי הרטרוספקטיבי.

הוצאה לאור: מכון הקשרים והוצאת דביר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 חיילים - ההקלטות הסודיות

חיילים - ההקלטות הסודיות
מאת: סונקה נייצל והראלד ולצר

בראשית מלחמת העולם השנייה יזם המודיעין הבריטי את אחד ממבצעי הריגול הגדולים והחשובים בהיסטוריה: אנשיו התקינו מיקרופונים זעירים בכמה מתקני כליאה, והאזינו בשיטתיות לאלפי שבויי המלחמה הגרמנים שנכלאו בהם. האזנות הסתר נועדו לסחוט מהשבויים הגרמנים מידע על עניינים צבאיים, כמו תוכניות מבצעיות וכלי נשק חדשים. אבל השבויים, שלא ידעו כמובן שהבריטים מאזינים להם, דיברו בגילוי לב גם על נושאים אחרים: הערים שביקרו בהם, בני המשפחה שהתגעגעו אליהם, וגם ההריגה והאלימות הקיצונית שהיו חלק מחיי היומיום שלהם, מעורבותם האישית בביצוע פשעי מלחמה ויחסם להשמדת יהודי אירופה.

הוצאה לאור: דביר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 לקסיקון הקשרים לסופרים ישראלים

לקסיקון הקשרים לסופרים ישראלים
מאת: זיסי סתוי, יגאל שוורץ - עורכים

לקסיקון הקשרים לסופרים ישראלים מוגש לקהל הקוראים כמחווה של כבוד, אמון ואהבה כלפי הספרות שנוצרה בישראל בשישים וחמש השנים הראשונות לקיומה. 1,135 הערכים הכלולים בו מציגים תמונה מקיפה, עדכנית ומוקפדת, מחויבת לנורמות אקדמיות ועם זאת נגישה וידידותית ככל האפשר, של רוב השותפים ביצירת הספרות הישראלית במגוון תחומיה: סיפורת, שירה, מחזה, תרגום, מסה, ביקורת ומחקר. הכנת הלקסיקון נמשכה כשמונה שנים, והשתתפו בכתיבתו 168 מחברים, רובם חוקרי ספרות הפעילים במוסדות אקדמיים בארץ ומחוצה לה, ומיעוטם יוצרים ומבקרים מומחים לדבר.

הוצאה לאור: מכון הקשרים והוצאת דביר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?

מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?
מאת: שמואל ד' קאסוב

זמן קצר לאחר הקמת גטו ורשה צמחה בגטו מחתרת מיוחדת במינה: ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום הקים עם כמה מידידיו ועמיתיו את ארכיון עונג-שבת – ארגון שפעל במחתרת ואשר עשרות חבריו תיעדו בשיטתיות את החיים תחת הכיבוש הנאצי. אנשי הארכיון אספו מסמכים, כתבו מאמרים, יזמו מחקרים ואספו יצירות של אמנים כמו המשוררים ולדיסלב שלֶנגֶל ויצחק קַצֶנֶלסוֹן; וכעבור זמן, עם בוא הידיעות הראשונות על ההשמדה השיטתית של יהודי פולין, הם גם אספו מידע על הרצח ההמוני, ופעלו לפרסם את המידע הזה בקרב היהודים בגטו ולהעביר אותו אל העולם החופשי.

הוצאה לאור: יד ושם בשיתוף הוצאת דביר

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 סטיאגרהה בדרום אפריקה

סטיאגרהה בדרום אפריקה
מאת: מוהנדס קרמצ'אנד גנדהי

בשנת 1893 הגיע לדרום אפריקה עורך דין הודי צעיר. מוֹהַנְדַס קַרַמְצ'אנד גנדהי הוזמן לסייע בתיק משפטי של סוחר הודי מוסלמי אמיד בשם דאדא עבדוללה. הוא היה אמור לשהות שם במשך שנה, אך שהותו התארכה לעשרים ואחת שנים, שבמהלכן השיל את החליפה המערבית והפך מעורך דין חסר ביטחון למנהיגה של תנועת המונים: כאשר חזר גנדהי מדרום אפריקה להודו בשנת 1915, הוא כבר היה מהאטמה גנדהי ־ מנהיג כריזמטי ובוטח בעצמו, בעל משנה מוסרית, חברתית, רוחנית וכלכלית מגובשת היטב. התמורה האישית שעבר גנדהי בדרום אפריקה כללה היבטים רבים, בהם פרישות מינית (ברהמצ'ריה), אי-רכושנות הסתפקות במועט...

הוצאה לאור: בבל

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 פרשנות ומדעי האדם

פרשנות ומדעי האדם
מאת: צ'רלס טיילור

צ׳רלס טיילור, מחשובי ההוגים המדיניים של ימינו, מציע במסתו פרשנות ומדעי האדם את אחת הביקורות השיטתיות והמקיפות ביותר כנגד הדומיננטיות של הפילוסופיה הפוזיטיביסטית במדעי החברה והאדם. טיילור מציע הבנה זהירה של הכשלים המהותיים של הניסיון לראות את מדעי החברה והאדם כנתונים לאותה הבנה של המציאות והמחקר המאפיינת את מדעי הטבע; הוא מציע במקומו חלופה פורה במיוחד – הפרשנות. מסה זו היא בחזקת מבוא נהיר ושיטתי הן לביקורת הפוזיטיביזם והן להבנה מעמיקה של הגישה הפרשנית וחשיבותה המהותית להבנת המציאות האנושית.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

  מוצגים 6 ספרים
סמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים