הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש ספטמבר 2009 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 18 ספרים ב 3 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 -3 --הבא
 ללא הומור היינו מתאבדים

ללא הומור היינו מתאבדים
מאת: חיה אוסטרובר

הספר הזה עוסק בכוחו המבריא של ההומור וביכולת ההתמודדות המופלאה של ניצולי שואה באמצעותו. השימוש בהומור ובצחוק בתקופת השואה בגטאות ובמחנות הריכוז וההשמדה אמנם ידוע בין הניצולים, אבל עד כה לא הוקדש לו מחקר של ממש. המחקר עליו מתבסס הספר הזה מבקש להציג את סוגי ההומור והצחוק, לחקור את תפקידם בתקופת השואה, ולבדוק באיזה סוג מסוגי ההומור השתמשו היהודים בשואה. לצורך המחקר ראיינה הד"ר חיה אוסטרובר 55 ניצולי שואה שחוו הומור בימי השואה, וניתחה את דבריהם בכלים פסיכולוגיים. הדגש במחקר מושם בדברי המרואיינים ובהיגדיהם על חשיבות ההומור והצחוק בתקופת השואה, ולכן נמסרים דברי המרואיינים כלשונם.

הוצאה לאור: יד ושם

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 מדינת ישראל תעשה הכל?

מדינת ישראל תעשה הכל?
מאת: רונן ברגמן

מדינת ישראל תעשה הכל, ספרו החמישי של ד"ר רונן ברגמן, מבוסס על תחקיר שנמשך עשור שלם, ובמהלכו נאספו אלפי מסמכים ונערכו כ-400 ראיונות בכ-20 מדינות כולם אודות החיפוש חובק העולם, העולה על כל דמיון, אחרי השבויים והנעדרים, והניסיון להשיבם או לכל הפחות לברר מה עלה בגורלם. הספר מנסה לענות על שתי השאלות הגדולות- האם באמת עשתה מדינת ישראל הכל כדי להשיב הביתה את השבויים והנעדרים? האם היא צריכה לעשות הכל?

הוצאה לאור: כנרת, זמורה ביתן

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 מהי נאורות? כתבים פוליטיים

מהי נאורות? כתבים פוליטיים
מאת: עמנואל קאנט

הנאורות היא יציאתו של האדם ממצב חוסר הבגרות שהביא על עצמו. חוסר בגרות משמעו חוסר היכולת להשתמש בשכל בלא הנחיה של אחר. כשהסיבה לחוסר הבגרות אינה בעיה שכלית, אלא הימנעות מהחלטה להשתמש בו בלא הדרכה של אחר, או היעדר האומץ לעשות כן, אפשר יהיה לומר שהאדם הביא חוסר בגרות זה על עצמו". עמנואל קאנט, מתוך "תשובה לשאלה: מהי נאורות

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 מי אתה ליאון ברזה?

מי אתה ליאון ברז'ה?
מאת: טוביה פרילינג

מי אתה ליאון ברז'ה? עוסק בנקודות ההשקה והחיתוך שבין היסטוריה, פוליטיקה וזיכרון כפי שהן עולות מסיפור חייו ותלאותיו של ליאון ברז'ה, אחד מבניו של מנהיג ציוני ידוע, יצחק גרינבוים. ליאון ברז'ה היה שם הקרב שאימץ לעצמו אליעזר גרינבוים, מי שלחם במלחמת האזרחים בספרד, מי שהיה קומוניסט ואנטי-ציוני מובהק שהתגלגל, לאסונו ולאסונה של משפחתו, להיות קאפו באושוויץ-בירקנאו, מי שקנה לו כבר בשלהי המלחמה שם של אדם המוקצה מחמת מיאוס.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 מצוינים ממה עשויה הצלחה

מצוינים ממה עשויה הצלחה
מאת: מלקולם גלדוול

הספר מצוינים מגלה לנו מה משותף לביטלס ולביל גייטס, מדוע הסינים מבריקים במתמטיקה, מהו יתרונם הסמוי של כוכבי אתלטיקה, איך זה שלא שמענו על האדם בעל מנת המשכל הגבוהה ביותר בעולם, באיזה טווח שנים נולדו הכי הרבה מיליארדרים, למה לעורכי דין מובילים בניו יורק יש קורות חיים דומים, ואיך תרבות המוצא קובעת מי יהיה טייס מוצלח. את כל אלה מסביר גלדוול בסגנון בהיר ומושך על פי תיאוריה מפתיעה וחדשנית, מלווה בדוגמאות רבות הכוללות את סיפורו האישי המרגש.

הוצאה לאור: זמורה ביתן

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 עולם ללא עוני

עולם ללא עוני
מאת: מוחמד יונוס

27 דולר בלבד נדרשו למוחמד יונוס כדי להקים את המפעל האדיר שלו שהציל מיליוני אנשים מחרפת רעב, ולא בתרומות. יונוס, המכונה "הבנקאי של העניים", עשה את זה בדרך מקורית משלו: הוא עזב את החיים האקדמיים הנוחים והשקטים שהיו לו כמרצה לכלכלה בארצות הברית, חזר לבנגלדש והקים שם בנק, "בנק גראמין", שנתן הלוואות קטנות - 40 דולר ופחות - לנשים העניות ביותר בעולם, נשות בנגלדש. עם ההלוואות הקטנות האלה שלח אותן יונוס להקים עסקים קטנים. שלושים ושלוש שנים לאחר הקמת הבנק, חולצו בעזרתו מעוני לא פחות משבעה מיליון אנשים.

הוצאה לאור: אחוזת בית

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 על בלימה

על בלימה
מאת: אבירם ברקאי

במלחמות ישראל אין אח ורע לחטיבה שאיבדה את שדרת הפיקוד הבכיר שלה במהלך 24 שעות הלחימה הראשונות. במלחמות ישראל אין גם אח ורע לחטיבה שבחלוף 24 שעות ירדה מסד"כ הכוחות הצה"לי ותוך יומיים, כאותו עוף חול אגדי, חזרה ליטול חלק משמעותי בהמשך הלחימה, הדפה, עם כוחות אחרים, את הסורים מרמת הגוחן ונטלה חלק בהבקעה הגדולה לתוך שטח סוריה. במלחמות ישראל יש רק חטיבה אחת כזו: 188, וסיפורה המדהים, שלא סופר במלואו עד היום, נחשף כאן לראשונה.

הוצאה לאור: ספרית מעריב

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 פסיכיאטריה משפטית בישראל

פסיכיאטריה משפטית בישראל
מאת: אלכסנדר גרינשפון, יעקב מרגולין, אליעזר ויצטום (עורכים)

הספר פסיכיאטריה משפטית בישראל, הראשון בתחומו בשפה העברית, עוסק בנקודות המפגש הרבות שמתקיימות בין עולם הפסיכיאטריה לעולם המשפט: במישור הפלילי, במישור האזרחי, בפיקוח ובבקרה של בית המשפט על עבודתם של הפסיכיאטרים, וכן בסיוע שנותן הפסיכיאטר לבית המשפט בדרך של חוות-הדעת המקצועית. בחלק מנקודות המפגש הללו מתעוררים גם חיכוכים והבדלי דעות, שכיחים ולגיטימיים כשלעצמם, שמקורם בהבדלים הטבועים במהותן השונה של שיטות החשיבה בפסיכיאטריה ובמשפט.

הוצאה לאור: אריה ניר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

ספרים שראו אור בחודש ספטמבר 2009
מוצגים 18 ספרים ב 3 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 -3 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים