הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש יוני 2008 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 14 ספרים ב 2 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 --הבא
 אבל ומלנכוליה, פעולות כפייתיות

אבל ומלנכוליה, פעולות כפייתיות
מאת: זיגמונד פרויד

בשני המאמרים – אבל ומלנכוליה ופעולות כפייתיות וטקסים דתיים נרמזת המגמה שהלכה והתגברה במרוצת השנים בעבודתו התיאורטית של פרויד באשר לניתוח פסיכולוגי של מערכות תרבותיות, כגון דת וריטואל.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 אמנות ורודנות

אמנות ורודנות
מאת: דנה אריאלי-הורוביץ

הספר מתחקה אחר השקפת עולמם של לנין, סטאלין, מוסוליני והיטלר באשר לאוואנגרד באמנות. העובדה שהדיקטטורים גיבשו אידיאל טוטליטרי בתחומי האסתטיקה איננה מובנת מאליה. היא מבטאת את החשיבות שייחסו לאמנות בגיוס האומה, ואת הרצון להשתמש בה כמניפסט ויזואלי לאידיאל הטוטליטרי.

הוצאה לאור: ההוצאה לאור - אוניברסיטת ת"א

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 העת הזאת, חזרה, ההבדל בין גאון לשליח

העת הזאת, חזרה, ההבדל בין גאון לשליח
מאת: סרן קירקגור

"העת הזאת" הוא חיבור בו המחבר מתלונן על העצלות והרדידות של בני דורו, ומבחינות רבות חיבור זה שייך לכאן ועכשיו. "חזרה" מדגים במבנהו את סירוב האירוניה הרומנטית להיכנע למבנה כלשהו, משום כך הפך חיבור זה לחביב על אנשי הדה-קונסטרוקציה. חיבור זה מבקש לעמוד על מידת אחריותו של האדם לגורלו. בחיבור "ההבדל בין גאון לשליח" עוסק קירקגור בסמכות להטיף לזולת.

הוצאה לאור: כרמל

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 התמוטטות

התמוטטות
מאת: ג'ארד דיימונד

מדוע נפלו הציביליזציות הגדולות של העבר? האם זה יכול לקרות גם לנו? המקדשים הנטושים של אנגקור ואט שבקמבודיה, ערי המאיה המכוסות בצמחיית ג'ונגל, משמרת המוות הקודרת של פסלי אי הפסחא. מי לא התבונן בחורבות מעין אלה ושאל את עצמו, האם זה עלול לקרות גם לנו? בספר זה מעלה המחבר את השאלות מדוע התמוטטו אחדות מהציוויליזציות הגדולות של העבר ומה אנו יכולים ללמוד מכך?

הוצאה לאור: מטר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 חוצה גבולות - סיירת מטכל

חוצה גבולות - סיירת מטכ"ל
מאת: אבנר שור

הביוגרפיה האישית של ארנן, עד מותו ממחלה בשנת 1980, היא הביוגרפיה של סיירת מטכ"ל, וסיפור הקמתה, המסופר כאן בפרטי פרטים, הוא סיפור של מקוריות ונחישות, דמיון ותעוזה, רעות ושכול.

הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן

סיווג: ספרות לא בדיונית

 יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת

יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת
מאת: ריצ'רד דוקינס

פרופ' דוקינס הביולוג הידוע עוסק בספרו ב"ההשערה בדבר אלוהים" כהיפותיזה מדעית בדבר היקום והוא מעמיד אותה לניתוח באותה מידה של ספקנות כמו כל היפותיזה אחרת. הוא כותב על הטיעונים החלשים כל-כך בדבר קיומו של האלוהים ומתייחס למראית העין של התיכנון בעולם החי המוסברת בחסכנות גדולה ובאלגנטיות מהממת על ידי הברירה הטבעית של דרווין.

הוצאה לאור: ספרי עליית הגג

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 לאום מלאום

לאום מלאום
מאת: נפתלי רוטנברג, אליעזר שביד עורכים

הספר לאום מלאום: עיונים בשאלות של זהות יהודית, עם ולאומיות נכתב מתוך הרגשת דחיפות להעלות את נושא הלאומיות - מהותה, בעיותיה ומעמדה במציאות זמננו - לדיון מחודש. ישראל עדיין רחוקה מאוד מהגשמת יעדיה הלאומיים ומגיבוש זהותה כמדינת לאום יהודית-דמוקרטית.

הוצאה לאור: מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 מהי פילוסופיה?

מהי פילוסופיה?
מאת: פליקס גואטרי, ז'יל דלז

מהי פילוסופיה? (1991) הוא ספרם המשותף האחרון של ז'יל דלז ופליקס גואטרי, המסכם יותר מעשרים שנה של חשיבה בצוותא של צמד ההוגים המזהיר הזה – הוגים שכתביהם והרצאותיהם יחד ולחוד טלטלו את דפוסי החשיבה במגוון רחב של דיסציפלינות: מפילוסופיה, פסיכואנליזה ומדע המדינה ועד ספרות, קולנוע ואדריכלות. מהי פילוסופיה? מזמין את הקוראים להתהלך על פני מישור האימננטיות של הפילוסופיה, מישור המציע דרך מקורית להתוודע למפעל הפילוסופי לדורותיו, אבל גם על פני מישור הקומפוזיציה של האמנות ומישור ההוראה של המדע, ובכך מציע כלים שימושיים למחשבה עכשווית על המפעלים האנושיים החיוניים הללו.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

ספרים שראו אור בחודש יוני 2008
מוצגים 14 ספרים ב 2 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים